Sen to jedna z podstawowych potrzeb każdego człowieka. Szczególnie ważny jest dla sportowców, których organizmy są poddawane dużym obciążeniom. Niemożliwe jest osiągnięcie doskonałej formy, bez dbania o wypoczynek. Dotyczy to zarówno amatorów, jak i profesjonalistów – bez względu na dyscyplinę. Dlaczego sen jest tak ważny? W jaki sposób sportowcy powinni o niego dbać?
Brak snu w życiu sportowca – negatywne konsekwencje
Negatywne konsekwencje związane z brakiem wypoczynku pojawiają się w kilku sytuacjach. Przede wszystkim wtedy, gdy sen jest zbyt krótki. Dodatkowo, źle na zdrowiu i formie odbija się słaba jakość snu, związana z częstym przebudzaniem się w nocy. Jakie są najczęstsze, przykre skutki, ściśle skorelowane z problemami ze snem?
-
W mięśniach zdecydowanie szybciej dochodzi do gromadzenia się kwasu mlekowego.
-
Zawartość tlenu we krwi widocznie spada, i jest zastępowana przez CO2.
-
Organizm ma problemy ze schładzaniem się, a ogólna wydolność się zmniejsza.
-
Mięśnie są słabiej przygotowane na intensywny wysiłek, a siła kończyn jest widocznie mniejsza.
-
Brak snu znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia kontuzji.
Nie tylko spadek formy, ale również gorsze zdrowie
Warto pamiętać, że słaba forma to nie jedyna konsekwencja zaniedbania snu. Problem ten jest związany również z pogorszeniem ogólnego stanu zdrowia. Nieprawidłowości w wydzielaniu leptyny i greliny – czyli hormonów wpływających na poczucie głodu i sytości – utrudniają utrzymanie prawidłowej masy ciała. Gorsze wybory żywieniowe są skorelowane z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej, a także zwiększeniem ryzyka zachorowania na otyłość i cukrzycę. Zaburzenia snu często skutkują pogorszeniem nastroju i dysfunkcjami w zakresie funkcjonowania poznawczego. Sportowcom wówczas może być trudno odnaleźć motywację do ćwiczeń i podejmowania wyzwań.
Brak optymalnej regeneracji sprawia, że autonomiczny układ nerwowy nie funkcjonuje prawidłowo, a tętno spoczynkowe staje się większe. Zaburzona jest też synteza białek mięśniowych wywołana obniżonym poziomem hormonów anabolicznych. Sprawia to, że regeneracja potreningowa jest bardzo słaba.
Jak sportowcy powinni dbać o sen?
Istnieje kilka podstawowych nawyków, których wdrożenie może znacznie poprawić jakość snu. Przede wszystkim, każdy sportowiec powinien dobrze wyposażyć swoją sypialnię. Najważniejsze elementy to wygodny materac i ergonomiczna poduszka. Warto też zrezygnować z telewizora w pokoju. Przed snem przynajmniej przez godzinę nie należy korzystać z urządzeń elektronicznych. Może to bowiem zaburzać wydzielanie melatoniny, czyli hormonu odpowiedzialnego za odczuwanie senności.
Dla osiągnięcia wymarzonej formy ważne jest nie tylko regularne trenowanie. Kluczowe znaczenie ma też regeneracja. Dlatego każdy sportowiec powinien wypracować w swoim życiu zdrową rutynę sypialnianą.
Artykuł powstał we współpracy z SleepMed.pl.