Jak długo się utrzymuje jet lag?

blende12 / Pixabay

Zmiana miejsca pobytu może nieść z sobą różne odczucia. Jednym z popularniejszych zjawisk jest właśnie ten wymieniony w tytule. Wiele osób nie ma pojęcia o tym, na czym właściwie to polega i w jaki sposób sobie z tym poradzić. Otóż jest to zaburzenie, które wynika ze zmiany dużej ilości stref czasowych. Dochodzi wtedy do rozregulowania rytmu dobowego organizmu, pojawia się tylko i wyłącznie wtedy, gdy podróżuje się bardzo daleko.

Co to jest jet lag? Istotne informacje.

Bardzo wiele osób zastanawia się, w jaki sposób można sobie poradzić z tym zjawiskiem. Otóż jet lag może się utrzymywać nawet przez kilka dni. W przypadku 2 stref czasowych, może utrzymywać się około 2 dni. Jednak im więcej stref czasowych się przekroczy, tym ten jet lag się wydłuża. Bardzo duże znaczenie ma także przygotowanie do takiej podróży, ponieważ warto być wypoczętym i dotlenionym. W jaki sposób można sobie z tym poradzić? Warto już na tydzień przed planowanym wylotem zaprowadzić zmiany w harmonogramie dnia. Dzięki temu organizm będzie miał czas na przygotowanie się do takiej zmiany, jak i również znacznie łatwiej zniesie te efekty. Koniecznie należy zrezygnować zarówno z kofeiny, jak i z alkoholu. Na czas podróży należy przygotować sobie bardzo wygodne ubrania, które nie będą uciskały, a jednocześnie nie będą krępowały ruchów. Już po wejściu na pokład, warto się przygotować do zmian, i przestawić zegarek. Dobrym rozwiązaniem jest zadbanie o nawodnienie ciała, dlatego warto pić większe ilości płynów, jak i również więcej się ruszać.

Bardzo wiele osób stresuje się tego typu podróżami. Jednak bardzo duże znaczenie ma nie tylko samo podejście, ale przede wszystkim przygotowanie się do takiego wylotu. Jeśli poświęcimy na to odpowiednią ilość czasu, to znacznie łatwiej nasz organizm będzie mógł to znieść. Wiadomo, że jeśli ktoś podróżuje bardzo często, to znacznie łatwiej będzie mu się przystosować do całkiem nowych warunków. Koniecznie należy zapamiętać, że nawodniony i wypoczęty organizm znacznie lepiej będzie znosił tego typu zmiany. Wiele osób zapomina o tym, że odpowiednia ilość aktywności fizycznej będzie mogła także mieć pozytywny wpływ, ponieważ bardzo szybko można będzie zobaczyć, że potrzebujemy mniejszej ilości czasu na sen czy odpoczynek. Od czasu do czasu każdy będzie mógł się wybrać w podróż, jeśli tylko będzie wiedział, w jaki sposób się przygotować, jak i również, o czym pamiętać przed wylotem. Przygotowanie i nastawienie to klucz do sukcesu, nie tylko na czas lotu.