Atrakcje Kazimierza Dolnego dla każdego

frolicsomepl / Pixabay

Są takie miasta na mapie Polski, które kryją w sobie malownicze uliczki, możliwość aktywnego spędzania czasu oraz poznawania licznych zabytków, które powstawały w nich na przestrzeni wieków. Do najchętniej odwiedzanych przez turystów zalicza się bez wątpienia Kazimierz Dolny nad Wisłą. Na czym polega magia Kazimierza i dlaczego warto się tam wybrać?

Zwiedzanie Kazimierza – jaka jest historia miasta?

Pierwsze wzmianki na temat Kazimierza sięgają aż XI wieku, gdy istniała już w tym miejscu osada o nazwie Wietrzna Góra, która należała do ojców benedyktynów. Później książę Kazimierz Sprawiedliwy przekazał je krakowskim Norbertankom. Aby uczcić imię darczyńcy osada zyskała nowe imię – Kazimierz, z czasem dodano jeszcze określenie Dolny, aby odróżnić go od znajdującego się w górze rzeki Kazimierza, położonego nieopodal Krakowa.

W Kazimierzu znajduje się szereg zabytków oraz pięknych miejsc, pełnych atrakcji dla każdego. Jakie są najpiękniejsze atrakcje, które warto zobaczyć, gdy mamy ochotę na zwiedzenie Kazimierza?

Kazimierzowski zamek

Wysoko nad miastem, zbudowano gotycki zamek, który legendy przypisują Kazimierzowi Wielkiemu. Do naszych czasów dotrwał w formie ruin. Składa się z dwóch części: zamku górnego, zwanego basztą, oraz zamku dolnego. Z czasem gotycką bryłę rozbudowano w stylu renesansowym. Za tę część historii zamku odpowiada rodzina Firlejów, a do nadania mu modnej ówcześnie formy zatrudniono nadwornego architekta króla, czyli Włocha Santi Gucciego.

Na przestrzeni wieków zamek ulegał zniszczeniu podczas potopu szwedzkiego oraz pożarów miasta. Po pożodze z roku 1663 miał zostać odbudowany, jednakże nigdy do tego nie doszło. Z tego też powodu Austriacy podjęli decyzję o wysadzeniu części zabudowań.

Malowniczy rynek i zabytkowe kamieniczki

Większość z nas, gdy ma na myśli Kazimierz Dolny, wyobraża sobie charakterystyczny rynek, z piękną drewnianą studnią w samym centrum. Wokół niego powstał szereg kamienic, o pięknej, zabytkowej formie. Do najbardziej rozpoznawalnych należą dwie manierystyczne budynki – kamienica Firlejów i Przybyłów. W jednej z nich swoją siedzibę znalazło Muzeum Okręgowe.

Miasto pełne artystów

Tym, co wyróżnia Kazimierz Dolny i stanowi swoistą wizytówkę miasta, są liczne galerie oraz artyści spędzający tu czas na plenerach malarskich. Kazimierz był znany jako kolonia artystyczna jeszcze na początków XX wieku, gdy czas spędzali tu choćby Łukaszowcy, czyli grupa malarzy z Warszawy, którzy pod opieką profesora Tadeusza Pruszkowskiego, spędzali tu sporo czasu na malowaniu i dyskusjach o sztuce.

Wciąż można poczuć ducha sztuki, która jest wszechobecna w malowniczych uliczkach. Zwiedzanie Kazimierza to czysta i wielka przyjemność dla wszystkich złaknionych piękna i spokoju.