Wyjazd na weekend

e-gabi / Pixabay

Polscy kochają długie weekendy, często wystarczy wziąć dodatkowo dwa dni urlopu, aby móc przedłużyć weekend. Polska to bardzo ciekawy kraj pod względem krajobrazowym i historycznym. W naszym ojczystym kraju możemy znaleźć atrakcje turystyczne dopasowane do preferencji każdego. Przedstawiamy kilka propozycji na kilkudniowy wyjazd w Polsce.

1. Toruń

Toruń nazywany jest perełką Północy, rodzime miasto najsłynniejsze polskiego Astronoma. Miasta urzeka piękną gotycką starówką, długowieczną historią związana z wypiekiem pierników. Cała Toruńska została wpisana na listę UNESCO z 1000 chronionych zabytków. Sercem starówki jest gotycki ratusz, mieści się w nim Muzeum Okręgowe. Posiada również wieżę widokową, z której można podziwiać piękny krajobraz piernikowego grodu. Miejscem obowiązkowym do zwiedzenia będąc w Toruniu, jest dom Mikołaja Kopernik. Kolejną propozycją na rodzinne zwiedzenia jest Muzeum Piernika, można poznać tam historie piernika, wziąć udział w warsztatach produkcji piernika. Będąc w tym mieście, koniecznie trzeba udać się na seans do planetarium.

2. Kazimierz Dolny nad Wisłą

Kolejną propozycja na krótki wyjazd w Polsce jest Kazimierz Dolny nad Wisłą. Centrum miasta stanowi renesansowy rynek. Miasto to słynie z wypieków w kształcie kogucików. Miasteczko charakteryzuje się wzniesieniem nazwanym Górą Trzech Krzyży, można stamtąd podziwiać panoramę Kazimierza oraz Wisłę. Charakterystycznym zabytkiem miasta jest est kościół farny św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja. Ta świątynia została ufundowana przez samego Kazimierza Wielkiego w 1325 roku. W tym mieście znajduje się zamek wzniesiony na polecenie Kazimierza Wielkiego, służył jako obrona przed Tatarami. Kolejną atrakcją są wąwozy Kazimierskie. W okolicy znajduje się Spa, które można połączyć z wycieczką i spędzić romantycznie weekend.

3. Zamość

Zamość to jedno z 7 Cudów Polski, wpisane na listę UNESCO. Rynek ma kształt kwadratu o boku 100 m. Głównym obiektem na rynku jest ratusz. Wokół niego znajduje się piękne kolorowe kamieniczki. W mieście odbywa się wiele wydarzeń kulturalnych. W mieście znajduje się ogród zoologiczny. Ciekawym miejscem do odwiedzenia jest Muzeum Zamojskie, znajdują się tam eksponaty historyczne, etnograficzne, archeologiczne. Miejscem wartym uwagi dla miłośników natury jest rezerwat Hubale. Jest to obszar 35 hektarów, gdzie możemy odbywać piesze lub rowerowe wycieczki. W mieście znajduje się spora ilość lokali gastronomicznych oferujących regionalną kuchnię.

To tylko kilka propozycji pomysłów na krótki wypad w Polsce. Jak widać,Polska urzeka swoim pięknem i różnorodnością regionalnych potraw.

Artykuł powstał przy współpracy z https://turystyczny.com.pl/