Światowi naukowcy biją na alarm-coraz więcej ludzi w pogoni za pieniądzem, zapomina o potrzebach organizmu. Zwłaszcza w Azji stale rośnie zjawisko pracoholizmu. W Polsce natomiast cierpimy na chroniczny brak czasu, nadmierny stres, nie dosypiamy. Wzrasta także liczba osób z nerwicami, depresją, czy stanami lękowymi. Warto dbać o siebie nie tylko od święta i zapobiegać, zamiast leczyć.
Potęga codziennych rytuałów
By w pełni zadbać o swoje zdrowie warto wprowadzić pewne nawyki. Warto dbać o odpowiednią ilość snu. Jeśli w tygodniu jest to trudne, to chociaż w weekend postarajmy się, by nie budził nas budzik, albo chociaż nieco wcześniej połóżmy się do łóżka.
Dbajmy o stały poziom nawodnienia organizmu. Woda jest niezwykle potrzebna w procesie przemiany materii, prawidłowej pracy naszego krwiobiegu. Przyczynia się także do aspektów zewnętrznych-skóra robi się bardziej sprężysta i wygląda na wypoczętą. Niewielka utrata wody w ciele może przyczynić się do powstania bólu głowy.
Spacerujmy! Wystarczy pokonać 5000 kroków dziennie, aby wzmocnić pracę wszystkich układów. Ruch pozwala także zachować sprawność, a ten wykonywany regularnie wpływa na ciśnienie tętnicze krwi. Zapiszmy się na zajęcia grupowe lub wybierzmy rower zamiast samochodu.
Medytacja, joga albo rozciąganie na macie pozwala na chwilowe wyciszenie się, zredukowanie napięcia i stresu oraz prowadzi do skupienia się na własnym oddechu. Naukowcy dowiedli, że jedna taka sesja daje tyle samo, co godzina snu!
Wypoczynek na łonie natury to kolejny dobry krok na drodze do poprawy zdrowia. Już od wieków wiemy, że przebywanie wśród przyrody koi nerwy, pozwala się odprężyć. Zielone połacie pozytywnie wpływają na wzrok, a świeże powietrze poprawia krążenie krwi w ciele.
Zmiana otoczenia
Naukowcy zalecają, by od czasu do czasu, chociaż na chwilę zmienić otoczenie, w którym przebywamy. Weekendowy wypad za miasto nie tylko pobudza witalne siły, ale i wpływa na inteligencję-powstają nowe połączenia, uczymy się nieznanych miejsc lub odkrywamy inne aktywności.
Finanse nie muszą stanowić problemu, gdy nadrzędnym celem jest dbałość o dobrą kondycję. Do wielu miejsc można dojechać rowerem, koleją, czy samochodem. Wielu przewoźników wprowadza różne zniżki. Biura podróży natomiast proponują systemy ratalne.
Niezależnie, czy zdecydujemy się na wypoczynek w kraju, czy za granicami Polski, należy pamiętać o jednym! Lekarze dowiedli-aby się w pełni zrelaksować, urlop musi trwać minimum 2 tygodnie! I chociaż nie każdy zdecyduje się od razu na tak długi wyjazd, warto chociaż na co dzień wybierać ścieżkę zdrowia.