Najlepsze rzeczy do zobaczenia i zrobienia we Florencji

Abbeylein / Pixabay

Dom renesansu, Dom Medyceuszy i toskańskie wina, echa średniowiecznej przeszłości Florencji podążają za każdym krokiem podróżnych. Oto jak poruszać się po jednym z najważniejszych włoskich miast. Poznajmy zatem jakie Florencja atrakcje przygotowała dla turystów. Uważane za jedno z najważniejszych historycznie, kulturowo i artystycznie miast we Włoszech i na świecie.

Kultura – Piazza del Duomo

Klejnot koronny w pozornie nieskończonej kolekcji światowej klasy atrakcji Florencji, Piazza del Duomo, jest domem dla Baptysterium św. Jana, dzwonnicy Giotta i spektakularnej katedry Santa Maria del Fiore. Ta ostatnia, znany z kolorowej marmurowej fasady i kopuły wyłożonej czerwonymi kafelkami, sprawi, że serca większości odwiedzających zaczną bić znacznie szybciej. Wizyta w Duomo Brunelleschiego jest koniecznością – ponad 500 lat po ukończeniu nadal pozostaje największą murowaną kopułą na świecie. Bezpłatny wstęp do katedry nie obejmuje wizyty na kopule, więc musisz kupić bilet, który daje dostęp do katedry, baptysterium, dzwonnicy, krypty, muzeum i przedział czasowy, w którym można wspiąć się na szczyt kopuły i zobaczyć fresk Vasariego z bliska.

Ogrody Palazzo Pitti i Boboli

Zbudowany w XV wieku i kupiony przez Medyceuszy sto lat później, ten rozległy renesansowy pałac jest skarbnicą sztuki, biżuterii, naczyń, a nawet odzieży. Dziś w pałacu mieści się pięć muzeów: Skarbiec Wielkich Książąt, Galeria Palatyńska, Apartamenty Królewskie i Cesarskie, Galeria Sztuki Współczesnej oraz Muzeum Kostiumów i Mody. Sąsiednie Ogrody Boboli są spektakularnym przykładem zielonej architektury, która zainspirowała wiele ogrodów królewskich w Europie i oferuje miłą ucieczkę od miasta.

Giardino Bardini

We Florencji trudno jest znaleźć ciszę i spokój, jednak Giardino Bardini jest jednym z takich miejsc. Najlepiej odwiedzać je wczesnym rankiem lub na zapierające dech w piersiach widoki o zmierzchu, tarasowe ogrody wychodzą na panoramę Florencji i spacer po okolicy zajmie około godziny.
To moim zdaniem najciekawsze miejsca do odwiedzenia w stolicy Toskanii.