Co warto zobaczyć w Pradze?

d_poltoradnev / Pixabay

Praga to stolica i największe miasto Czech. To zabytkowe miasto kryje w sobie wiele turystycznych atrakcji. Dlatego też jest chętnie odwiedzane przez turystów, zwłaszcza przez osoby, które nie mają ochoty na dalekie zagraniczne wycieczki. Wystarczy zaplanować weekendowy wyjazd, by zobaczyć największe atrakcje miasta. Turystów przyciągają tutaj niewysokie ceny, a także liczne zabytki oraz muzea.

Praga to miasto, którego gwałtowny rozwój przypadał na okres średniowiecza. W mieście znaleźć można znaleźć budynki, które reprezentują większość istniejących stylów architektonicznych. W Domu pod Czarną Madonną, znajdziemy na przykład duży wpływ kubizmu.

Praga co warto zobaczyć?

Po Pradze możemy poruszać się pieszo. Jednak musimy pamiętać, że niektóre atrakcje, jak Hradczany, Wyszehrad czy Vitkov, są położone dość wysoko. Zwiedzanie Pragi zaczyna się głównie od Starego Miasta. To miejsce pełne jest zabytkowych kamieniczek. Nic więc dziwnego, że za budowa została wpisana na listę zabytków UNESCO. To doskonały punkt do zwiedzania różnych atrakcji turystycznych. Stąd można wyruszyć na Most Karola czy na Nowe Miasto, w którym znajduje się plac Wacława. Na Starym Mieście znajdują się warte zwiedzenia chrześcijańskie kościoły, takie jak: Kościół Najświętszej Marii Panny przed Tynem, Kościół świętego Jakuba, Kościół świętego Idziego czy zespół klasztorny świętej Agnieszki Czeskiej (Muzeum Sztuki Średniowiecznej).

Most Karola to kultowa atrakcja Pragi, łączącego Stare Miasto z Malą Straną. To najstarszy zachowany most kamienny na świecie. Ozdobiony jest rzeźbami trzydziestu świętych i osób ważnych dla miasta. Znajduje się tu też tablica poświęcona św. Janowi Nepomucenowi.

Jedną z atrakcji, którą warto zobaczyć jest Zamek na Hradczanach. W obrębie całego wzgórza znajduje się też podgrodzie, mury obronne, dziedzińce, Katedra Św. Wita, którą koniecznie trzeba zobaczyć. Znajdują się tu insygnia koronacyjne królów czeskich, a także ich doczesne szczątki. Wielu turystów wspina się po stromych zamkowych schodach aby zobaczyć słynną Złotą Uliczkę.

Wśród kultowych atrakcji turystycznych Pragi znajduje się też zegar astronomiczny. Podczas wybijania pełnej godziny rozpoczyna się pochód dwunastu apostołów oraz symboli Turka, Śmierci, Marności i Chciwości.

Aby zobaczyć największe atrakcje Pragi wystarczy 2-3 dni zwiedzania. Warto odpowiednio zaplanować trasę wycieczki, by zwiedzić wszystkie warte zobaczenia punkty widokowe miasta. Wyjeżdżając do Pragi jedynie na weekend, musimy wziąć pod uwagę, że nie zdążymy zwiedzić muzeów, które kryją w sobie wiele ciekawych dzieł sztuki.