Historia barokowego pałacu

Tama66 / Pixabay

Jednym z piękniejszych pałaców barokowych w Polsce jest pałac Goszcz, położony w Goszczu, w województwie dolnośląskim. Miejscowość ta jest bardzo blisko Wrocławia, zatem zwiedzenie pałacu może być bardzo dobrym pomysłem na jednodniową wycieczkę. Co szczególnego zobaczymy w tym pałacu?

Historia barokowego pałacu

Pałac był budowany przez dziesięć lat, a jego budowa zaczęła się w 1730 roku. Został on postawiony w miejscu, gdzie wcześniej stał średniowieczny zamek, który został strawiony przez pożar. Do pałacu obecnie prowadzą trzy okazałe bramy wjazdowe. Budynek jest dość duży i jego zwiedzanie wraz z przewodnikiem zajmie około dwóch pełnych godzin. Pamiętaj więc, aby na wycieczkę zabrać zapas wody oraz wygodne, nieprzemakalne ubranie.

Od roku 1945 w pałacu stacjonowały wojska żołnierzy radzieckich, po upadku ZSRR pałac został oddany w ręce administracji Rzeczpospolitej Polski. W roku 2013 pałac przeszedł gruntowny remont, wykonany przez władze tamtejszej gminy. Największą modernizację przeszła zachodnia część pałacu, która też była najbardziej naruszona przez ząb czasu. W okolicy pałacu znajdują się budynki oficyny oraz tak zwane “budynki łącznikowe”, które również przeszły remont w roku 2013.

Okolica pałacu

Pałac Goszcz jest otoczony wielkim parkiem, w którym bez mapy można się zgubić. Jest to piękny, okazały teren zielony, który idealnie nadaje się na rodzinne spacery. Jest też świetnym miejscem do uprawy popularnego joggingu. Za parkiem rozciągają się tereny wiejskie, co nadaje okolicznemu krajobrazowi sielankowego wyglądu. Jest to dobre miejsce dla malarzy czy innych artystów, którzy mogą czerpać natchnienie z otaczającej ich przyrody.

Miejsce to jest bardzo dobrze skomunikowane z Wrocławiem, stolicą dolnego śląska. Dojazd autem powinien zająć niecałą godzinę, zaś podróż autobusem około półtorej godziny. Autobusy odjeżdżają co kilka godzin, dlatego dobrze jest dokładnie sprawdzić godzinę przed odjazdem, aby nie musieć długo czekać na kolejny autobus.