Dlaczego warto odwiedzić zabytki Sandomierza?

jarmoluk / Pixabay

Istnieją miasta w Polsce, które każdy powinien zobaczyć choć raz w życiu. Stanowią one piękną pamiątkę historii naszego kraju, są pełne zabytków oraz przeróżnych atrakcji, które przyciągają rzesze turystów nie tylko z naszego kraju. Jedną z takich perełek na mapie Polski jest Sandomierz.

Uroki Sandomierza

Wielu z nas to miasto kojarzy się z krwawymi zbrodniami, znanymi z kadrów serialu Ojciec Mateusz, w którym duchowny-detektyw wspiera lokalną policję w rozwiązywaniu licznych zagadek kryminalnych. Ślady serialu są widoczne na co dzień w sandomierskich uliczkach. Wiele osób wybiera się tu nawet, aby znaleźć miejsca związane z filmem.

Sandomierz to jednak znacznie więcej. Stanowi miejsce historii i kultury, które prawa miejskie otrzymało już w 1227 roku. Przez miasto przebiega szereg tras turystycznych, między innymi: Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo, Via Jagiellonica, szlak cysterski oraz św. Jakuba, a także Szlak Architektury Drewnianej.

Atrakcje Sandomierza dla każdego

W mieście o bogatej historii zachowało się do naszych czasów wiele zabytków. Spośród nich dziś pragniemy wyróżnić tylko kilka, które bezwzględnie należy odwiedzić, jeśli wybierzemy się do Sandomierza.

Zamek Królewski w Sandomierzu

Zamek góruje swoją masywną, gotycką bryłą nad miastem. Powstał w czasach Kazimierza Wielkiego, a przebudowany został później przez Kazimierza Jagiellończyka. Renesansową formę otrzymał jednak dopiero dzięki Zygmuntowi Staremu, który zlecił prace budowlane, którymi kierował Benedykt z Sandomierza, architekt i murator niezmiernie popularny i ceniony w swoich czasach.

Oprócz pięknych zamkowych wnętrz, obecnie można tu zwiedzać eksponaty zgromadzone w ramach Muzeum Okręgowego.

Brama Opatowska – znak rozpoznawczy miasta

Ceglana sylwetka bramy stanowi jeden z najbardziej rozpoznawalnych elementów pejzażu miasta. Powstała jako fundacja Kazimierza Wielkiego, w ramach miejskich fortyfikacji. Później zwieńczono ją dodatkowo ozdobną, renesansową attyką. Jako jedyna z czterech bram miejskich przetrwała do naszych czasów.

Rynek główny w Sandomierzu

Jeśli chcemy zobaczyć atrakcje Sandomierza nie sposób pominąć malowniczy rynek, z szeregiem zabytkowych kamieniczek, o pięknie malowanych fasadach, oraz okazałą sylwetką ratusza, który wznosi się w jego centrum.

Stanowi on miejsce pełne historii, a przy okazji umożliwia spokojny relaks w jednej z licznych kawiarenek, znajdujących się wzdłuż ścian rynku.

***

Sandomierz to piękne miasto pozwalające na aktywne spędzenie czasu, relaks, a także poznanie bogatej historii regionu i całego kraju.