Czas na przerwę

Pexels / Pixabay

Przerwa od pracy jest potrzebna każdemu, niezależnie od tego czy jesteśmy etatowymi pracownikami, a może właścicielami potężnej firmy. Odrobina relaksu to nie tylko przywilej, ale i potrzeba naszych czasów. W XXI wieku zdecydowanie zbyt dużo uwagi poświęcamy materialnym aspektom, często bagatelizując potrzebę odprężenia się, czy nawet zdrowia. I chociaż możemy nie dostrzegać skutków na co dzień, złe nawyki mogą rozregulować cały organizm.

Symptomy, na które powinieneś zwrócić uwagę!

Przewlekły stres prowadzi do wielu poważnych schorzeń. Przede wszystkim wzrasta poziom niektórych hormonów. Pojawiają się problemy z zaśnięciem, długością i głębokością snu lub bezsenność. Pogorszeniu ulega także wygląd skóry-staje się zmęczona i nabiera ziemistą barwę. Włosy stają się liche i łamliwe, to samo dzieje się z paznokciami. Często występują kłopoty z systemem pokarmowych. Spożywanie pokarmów może powodować pieczenie w żołądku, przełyku lub nieprawidłowo zalegać w jelitach. Sam apetyt będzie nadmierny, albo znacząco się osłabi. Jeśli w okresie zwiększonego stresu sięgniemy po używki typu: alkohol lub wyroby tytoniowe-znacząco osłabimy kondycję. Odnowa organizmu przebiega wówczas nieco dłużej, dlatego nie bagatelizujmy zagrożeń cywilizacyjnych! Już od dziś zacznijmy poświęcać swojemu zdrowiu nieco uwagi.

Jak zatem nie dać stresowi?

Warto zachować balans. Jeśli praca zbyt mocno wpływa na nasze życie, rekomenduje się uprawianie hobby lub pogłębianie zainteresowań. Nawet najmniejsza pasja może stać się tzw. wentylem bezpieczeństwa dla zszarganych nerwów. Może to być układanie puzzli, szydełkowanie, haftowanie, jednak największe korzyści przynosi sport.

Lekarze zalecają aktywny wypoczynek na co dzień, ale nawet regularny spacer lub trening trzy razy w tygodniu daje bardzo dużo. Przede wszystkim organizm się dotlenia, wzrasta ciśnienie krwi, myśli zostają odciągnięte od codziennych problemów.

Sztuka relaksu

Nic tak dobrze nie odciąga uwagi od stresu, jak wakacje! Nie muszą one być od razu kosztowne, ani dalekie. Warto jednak od czasu do czasu wybrać się chociaż na weekend. Z dala od swojego miejsca zamieszkania.

Zmiana otoczenia wpływa także znacząca na naszą perspektywę. Kilometry czasem pozwalają na nabranie dystansu, przewartościowanie niektórych rzeczy. Można wówczas nieco głębiej zajrzeć do własnych przemyśleń. Niepozorna wycieczka może stać się nowym początkiem dla zainteresowań, projektów, hobby.