Zwiedzanie polskich zamków – dokąd warto pojechać?

tomKLAMCZYNSKI / Pixabay

Jeśli fascynuje nas historia i kochamy zamki i fortyfikacje, w Polsce istnieje szereg zabytków, które koniecznie powinniśmy odwiedzić. Do najbardziej znanych zalicza się oczywiście Szlak Orlich Gniazd, ale oprócz nich warto również zobaczyć inne ciekawe miejsca w Polsce, na przykład niesamowity i piękny zamek Chęciny, wznoszący się nieopodal Kielc.

Dlaczego warto zwiedzać polskie zamki?

Odpowiedź na to pytanie ma różne oblicza. Przede wszystkim są one świadkami niezmiernie burzliwej historii naszego kraju. Nawet jeśli dotrwały do naszych czasów jako malownicze ruiny, zawsze kryją w sobie szereg podań i legend, które potrafią pobudzić wyobraźnię.

Oprócz samej architektury i malowniczych zabytków, odwiedzanie polskich zamków często może również dotyczyć imprez tematycznych, które są w nich regularnie rozgrywane. Mogą to być turnieje rycerskie lub pikniki rodzinne, pokazujące jak wyglądało życie w odległych czasach średniowiecza.

Zamki i inne ciekawe miejsca w Polsce często są również wykorzystywane jako naturalne plenery do filmów. Na przykład Ogrodzieniec pojawiał się w szeregu filmów i seriali, między innymi w Janosiku, Zemście Andrzeja Wajdy, a znany na całym świecie zespół metalowy Iron Maiden nakręcił tu krótki film, który był następnie wykorzystywany w promującym ich trasę koncertową video.

Zamek Chęciny –perła architektoniczna województwa świętokrzyskiego

Warownia powstała na przełomie XIII i XIV wieku. Pierwsza wzmianka na jego temat dotyczy przekazania go biskupowi Janowi Muskacie przez Władysława Łokietka. Wielką przebudowę zamku przeprowadził król Kazimierz Wielki, który stworzył z niego wspaniałą fortecę. W XVII wieku zaczął on stopniowo podupadać.

W XIX wieku odbudowa zamku leżała na sercu wielu ludziom kultury. Sprawę warowni poruszali Julian Ursyn Niemcewicz, Stefan Żeromski i Henryk Sienkiewicz. Niestety, nie doszło wówczas do szeroko zakrojonych działań konserwatorskich. Już po II Wojnie Światowej podjęto decyzję o zachowaniu go w formie ruin.

***

Piękno polskich zamków średniowiecznych przybiera rozmaite oblicza. Często są one utrzymane w formie ruin, rzadziej jako całościowe, kompletne zabytki architektury, jak choćby Zamek w Pieskowej Skale, należący do Szlaku Orlich Gniazd, w którym mieści się oddział Zamku Królewskiego na Wawelu.

Dlaczego warto odwiedzać zamki? To wycieczka do świata historii i fantazji, pozwalająca aktywnie spędzić czas, poznać historię i przenieść się do zupełnie innej rzeczywistości.