Cypr, miejsca turystyczne

Cypr, co zwiedzić – atrakcje turystyczne.

Cypr to egzotyczny kraj wyspiarski położony we wschodniej części Morza Śródziemnego, który słynie z antycznych ruin i piaszczystych plaż. Jego stolica, Nikozja, jest domem dla wielu muzeów i galerii. Najpopularniejsze miejsca plażowe na Cyprze znajdują się na południowym wybrzeżu. Protaras, tętniące życiem miasto turystyczne z promenadą pełną barów, kawiarni i tawern, leży pomiędzy dwiema wspaniałymi plażami: Ayia Napa, która przyciąga młodych ludzi, oraz Tsambika, która ma spokojne wody, dzięki czemu jest idealna dla rodzin z dziećmi.

W obrębie pasma górskiego Kyrenia w północnej części wyspy znajduje się wioska Omodos, znana z tradycyjnych kamiennych domów. W pobliżu znajduje się kilka naturalnych gorących źródeł, a także przypominające Morze Martwe słone jeziora, w których turyści zanurzają się w wodzie do 10 razy bardziej słonej niż woda oceaniczna. Długa piaszczysta plaża wzdłuż zachodniego wybrzeża Cypru rozciąga się od Agia Napa do Larnaki. Można tu zobaczyć ruiny Salaminy – jednego z najważniejszych miast starożytności – oraz rzymskie grobowce i amfiteatr. Dalej na południe wzdłuż tego wybrzeża znajduje się wiele popularnych kurortów, takich jak Protaras i Ayia Napa.

Cypr posiada szeroki wybór cen i udogodnień hotelowych.

Koniecznie sprawdź naszą listę hoteli w Limassol.

Na Cyprze jest wiele do zobaczenia i zrobienia, a jeśli masz czas, możesz nawet rozważyć transfer z lotniska do Pafos, gdzie możesz odwiedzić Kourion, jedno ze starożytnych miast, które znajduje się w pobliżu wody. Miejsce to było zamieszkiwane od 8000 r. p.n.e., o czym świadczą wczesne neolityczne grobowce.

Zabytki warte uwagi – najważniejsze informacje

Starożytne świątynie, stadiony, grobowce, zamki, kościoły i klasztory są rozsiane po całym Cyprze, co czyni go archeologiczną skarbnicą dla osób zainteresowanych tego typu rzeczami. Możecie odwiedzić muzea, w których znajdziecie artefakty z tych wszystkich różnych cywilizacji i dowiecie się jak żyli tysiące lat temu.