Zamki w Polsce

anaterate / Pixabay

Cudze chwalicie, swego nie znacie! To znane od dawna powiedzenie, nadal nic nie traci na aktualności. Wybieramy zagraniczne wojaże, najodleglejsze zakątki naszej planety. Poszukujemy niebanalnych opowieści, koniecznie w pięknych, historycznych wnętrzach. Zapominamy jednak, że na polskich ziemiach przez stulecia działy się niewyobrażalne dzieje. Wiele z nich z powodzeniem mogłoby zostać zekranizowanych…

Piękno ukryte na polskich ziemiach

Podziwiamy inne kraje za różnorodność przyrodniczą, sami jednak mamy bardzo wiele. Przede wszystkich ukształtowanie terenu, mnogość parków narodowych, dostęp do morza i gór. Przepiękne tereny bagienne, a nawet wydmy. Do tego różnorodność fauny i flory.
Jeśli jednak drzemie w nas duch romantycznych historii, warto odwiedzić dworki, pałace, czy zamki! Mało osób wie, że tych ostatnich mamy w Polsce bardzo dużo! Ich liczba sięga ponad 400!

Zamkowe okazy w Polsce

W ponad stuletniej historii Polski wiele się działo. Na polskich ziemiach urządzali się zagraniczni władcy oraz hrabiostwo. Niektórzy budowali niezwykłe, zachowane po dziś dzień budowle, warownie, czy rezydencje mieszkalne.

Możemy poszczycić się między innymi największym zamkiem krzyżackim w Malborku. Ta średniowieczna twierdza została wzniesiona z ponad 4 milionów cegieł! Uznawana jest za największą, ceglaną budowlą na północy Europy. Jednakże, zanim zaczniemy wizytę, najlepiej ubrać wygodne buty, bowiem by zobaczyć całość, potrzeba kilku godzin.

Kolejną, interesującą, zwłaszcza architektonicznie, budowlą jest Zamek Moszna, położony blisko Opola. Przykuwa uwagę już z daleka, bowiem jest naprawdę monumentalny. Posiada 99 wieże oraz 365 pomieszczeń.

Jeśli interesuje nas zwiedzanie zamków, koniecznie musimy odwiedzić Zamek Czocha. To prawdziwa warownia, pełna legend i tajemnic. Jest często wykorzystywany przez filmowców, jako tło do opowieści popularnych, dobrze znanych kinomanom. To tu ma także straszyć prawdziwa Biała Dama-Gertruda, której dusza nie może zaznać ukojenia, kto wie, może uda się ją zobaczyć, podczas wizyty?

Zamek Książ w Wałbrzychu to kolejna gratka, zwłaszcza dla fanów kwiatów, opowieści z drugiej wojny światowej, czy….koni. To tu kwaterę miał sam Hitler. W tych potężnych murach przechowywano także cenne zbiory biblioteczne z samego Berlina.

Do top5 zamków w Polsce na pewno zaliczyć można warownię w Niedzicy. Według zapisków, to właśnie tutaj był więziony słynny Janosik. Malownicze położenie budowli, przyciąga miłośników historii, ale i gór. Bowiem w bezchmurny dzień można nawet dostrzec same, tatrzańskie szczyty!

Szlaki zamkowe

Wielbiciele zamków mogą je zwiedzać, w większości, przez cały rok. W Polsce mamy dostępne ciekawe trasy turystyczne, między innymi: Szlak Zamków Piastowskich, Europejski Szlak Zamków i Pałaców czy Szlak Gniazd Rodowych Lubomirskich.