Kto i kiedy może się kwalifikować na wyjazdy sanatoryjne?

katyandgeorge / Pixabay

Dobra kondycja fizyczna to skarb, o który należy nieustannie dbać. Gdy z wolna zdrowie zaczyna się pogarszać, zwracamy się o wsparcie do lekarza, który często przepisuje leczenie farmakologiczne oraz ordynuje zmianę sposobu życia na bardziej aktywne. Można również złożyć wniosek o wyjazd do sanatorium. Wbrew pozorom, nie musi być to wyłącznie atrakcja dla seniorów, ale też rodzaj terapii dla osób w różnym wieku.

W jaki sposób można dostać się do sanatorium?

Leczenie w sanatoriach może zaordynować lekarz. Wówczas wniosek wysyłany jest do Narodowego Funduszu Zdrowia, który kwalifikuje pacjenta i wysyła go do odpowiedniej placówki, specjalizującej się w leczeniu konkretnych schorzeń. Niestety, czas oczekiwania na decyzję może trwać nawet do kilkunastu tygodni, stąd warto zainteresować się taką możliwością odpowiednio wcześniej.

Oprócz tego istnieje również możliwość poprawy zdrowia poprzez pobyt w uzdrowisku, na który wyśle nas bezpośrednio ZUS. Wystarczy złożyć wniosek osobiście lub za pośrednictwem Internetu. Okazuje się, że wnioski do sanatorium kierowane do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych są akceptowane zdecydowanie szybciej niż te w ramach służby zdrowia. Zazwyczaj czas oczekiwania na decyzję wynosi do kilku tygodni.

Na jakie zabiegi można liczyć w sanatoriach?

Sanatoria to miejsca, służące poprawie kondycji fizycznej oraz zdolności do dalszej pracy już po zakończeniu wyjazdu. Podczas pobytu w sanatorium możemy liczyć na rozmaity rodzaj zabiegów.

Do najczęściej stosowanych zalicza się:

• Rehabilitacja fizyczna, czyli wszelkiego typu ćwiczenia i zabiegi związane z poprawnością ogólnej kondycji fizycznej,
• Zabiegi fizykoterapeutyczne, jak masaże, pole elektromagnetyczne, krioterapia,
• Rehabilitacja psychologiczna, czyli zajęcia relaksacyjne, wsparcie psychologa itp.,
• Zajęcia edukacyjne z zakresu profilaktyki zdrowotnej, w szczególności związane ze wskazanymi rodzajami aktywności fizycznej, zdrowego żywienia, unikania stresu itp.

Kto płaci za wyjazdy?

W przypadku złożenia wniosku zarówno za pośrednictwem NFZ lub ZUS, jeśli zostanie on rozpatrzony pozytywnie, wówczas możemy liczyć na pokrycie kosztów zabiegów, zakwaterowania i wyżywienia przez odpowiednią jednostkę. Są również zwracane koszty przejazdu, należy jednak pamiętać, że liczone są wartości za przejazd najtańszym środkiem transportu, na przykład pociągiem, w przedziałach drugiej klasy. Jeśli zatem wybierzemy się do sanatoriów własnym samochodem, może się okazać, że otrzymamy wyłącznie częściowy zwrot.

***

Sanatoria to świetne miejsca, żeby poprawić formę fizyczną oraz wzmocnić zdrowie, dla osób w różnym wieku. Równocześnie stanowią ośrodki, w których można skutecznie odpocząć i zebrać siły do dalszej pracy.